آیت الله هاشمی رفسنجانی در افتتاحیه اجلاس هفتادم:

دانشگاه آزاد اسلامی برای موسسانش هیچ نفعی جز خدمت به مردم ندارد

کد خبر: 411 تاریخ انتشار: 1394/12/2
آیت آلله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه وقتی مدرسه‌ای تعطیل می‌شود مردم عصبی می‌شوند،گفت: آن وقت چطور می‌توانیم یک دانشگاه را تعطیل کنیم، اگر واحدهای زیان دهی هم هستند با برنامه‌های اقتصاد دانش‌بنیان مشکلشان حل خواهد شد.
image

به گزارش خبرنگار مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز با سخنرانی در افتتاحیه هفتادمین اجلاس شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی که در سالن شهید مطری سازمان مرکزی دانشگاه برگزار شد، سخنانش را با اشاره به گزارش عملکرد دکتر حمید میرزاده، رییس دانشگاه آغاز کرد و گفت:‌ آنچه که گفته شد تنها گوشه‌ای است از یک جریان علمی است که طی 35 سال گذشته با ایجاد دانشگاه آزاد اسلامی در کشور به راه افتاد، درست مانند هسته‌ای کوچک که می‌کاریم و رشد می‌کند و به یک شجره طیبه تبدیل می‌شود. دانشگاه آزاد اسلامی یک پدیده نادر در کشور بود که بعد از 35 سال همچنان به صورت تصاعدی در کشور رشد می‌کند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد:‌به وعده قرآن پدیده‌ای که با اخلاص شروع شده و هدفش مقدس باشد خداوند آن را تضمین می‌کند اما پدیده‌ای که با اغراض غلط ایجاد شود حالت و سرنوشت بدی خواهد داشتٰ یک مدت ضرر می‌دهد و بعد هم از میان می‌رود. همانطور که کف در حرکت آب و سیلاب مدتی ایجاد شده و بعد از بین می‌رود.

وی با بیان اینکه آنچه که به نفع مردم استٰ حق است و آنچه که به نفع مردم نیست باطل است، گفت:‌باطل می‌رود و گم می شود و من در تاریخ 35 ساله دانشگاه آزاد اسلامی کاملا این جریان را دیدم که البته هیچگاه هم به موفقیت نرسید.

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سخنان خود به ماجرای شکل گیری دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: مذاکرات ابتدایی برای تاسیس این دانشگاه میان من و آقای دکتر جاسبی شکل گرفت، ما تقاضای مردم را می‌دیدیم، مطالبات زیادی برای تحصیل وجود داشت و از یک سو جنگ هم تازه آغاز شده و پیش‌بینی‌ها این بود که تا 20 سال بودجه ای برای افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها و پاسخگویی به این مطالبه وجود نداشته باشد. در این شرایط ساکنان مناطق محروم و فقرا دستشان به دانشگاه نمی‌رسید. با دکتر جاسبی صحبت کردیم و گفتیم حالا که امکانات کافی برای تاسیس و سشاخت دانشگاه در شهرها وجود ندارد، می‌شود از امکانات موجود مانند مدارس، حسینه‌ها و ... استفاده کرد. تقاضا هم در بین مردم بالا بود و باید این فضا را درست می‌کردیم. اما مشکل این بود که آن زمان نیروهایی بر سر کار بودند و کار غیر دولتی را قبول نداشتند، که من برای حل این مشکل خدمت امام رفتیم و ماجرا را همراه با تعداد متقاضیان و ... شرح دادم، ما تصمیم داشتیم تا با کمک خود مردم و وصل شدن به اقیانوس ملت کار را پیش‌ببریم و این را خدمت امام عرض کردم. اماه هم فردی باهوش و زیرک و بسیار مسلط تر از همه ما بودند و در حالی که هوز حرف‌های من تمام نشده بود، امام فرمودند متوجه شدم و بروید این کار را بکنید و وقتی گفتم که پولی برای آغاز کار و ساخت ساختمان و ... نداریم یک میلیون تومان به ما کمک کردند و من هم آمدم در نماز جمعه توضیح دادم.

 

دانشگاه آزاد هیچ نفعی برای موسسان ندارد جز خدمت به مردم

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی هیچ نفعی برای موسسین ندارد و چنین چیزی هم برایشان در نظر گرفته نشده، گفت: تنها نفعی که وجود دارد خدمت به مردم است. آن زمان هیات موسس دانشگاه و انصافا حاج احمد آقا خیلی به ما کمک کرد و مشکلات زیادی را حل کرد. هیچکدام از ما نه سهمی در دانشگاه داریم و نه این دانشگاه به صورت سهامی درآمده، فقط برای این دانشگاه را تاسیس کردیم که نیاز مردم به تحصیل را حل کنیم و چون آن زمان آقایان اعضای هیات موسس کار زیادی داشتند مسولیت هیات امنا را بر عهده من گذاشتند و گفتند که پیگیری کنم.

 

اگر در راه خدا خدمت کنید ماندگار می شوید

وی افزود: در مسیر دانشگاه آزاد اسلامی مزاحم خیلی داشتیم، بعضی‌ها کار دولتی را در تضاد با اهداف انقلاب می‌دانستند .کسانی که امروز از آنها تقدیر شد و البته کسان دیگری هم هستند که باید از آنان تقدیر شود جزو افرادی هستند که در دوران غربت دانشگاه آزاد اسلامی آمدند و کمک کردند. البته در دوره ایی همکاری با دانشگاه کم شد و البته هنوز هم برخی ها این کارهایشان را رها نکرده اند.

 

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد:‌کسانی که در دانشگاه کار می‌کردند باید حقوقی مانند دیگر جاها دریافت می‌کردند البته آقای جاسبی تا سالها هیچ چیزی دریافت نمی‌کرد و بعدها آمد و رقم خیلی کمی به عنوان حقوق به او داده شد. تا دانشگاه به اینجا برسد افراد زیادی سال‌ها کار و کمک کرده‌اند. اما ما هنوز مزاحم واقعی داریم که باید بگویم هرکسی با دانشگاه مخالفت کرد، شکست خورد که آخرین مورد آن هم در دولت قبل بود، آمدند و اساسنامه را تغییر دادند که ما شکایت کردیم و دادگاه حکمی برای توقف این اقدام داد اما بالاخره اساسنامه تغییر کرد و الان ما تنها می‌توانیم نظارت کنیم، حتی می‌خواستند هیات امنا را هم از ما بگیرند که موفق نشدند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه ما هیچ بودجه از دولت نگرفته‌ایم، افزود: اتفاقا ما نه تنها هیچ بودجه‌ای از دولت نگرفتیم بلکه آن را اضافه هم کرده‌ایم، مالیاتی که کارکنان ما می‌دهند رقیم عظیمی است، 20 میلیون متر مربع ساختمان ایجاد شده که ساخت‌همه اینها اشتغال برای کشور اشتغال ایجاد کرده است. خداوند این وعده را داد که اگر در راه خدا خدمت کنید، ماندگار می‌شوید.

او ادامه داد:‌قرار است نیمی از مسوولیت آموزش عالی در کشور را دانشگاه آزاد اسلامی بر عهده بگیرد و البته ما می‌توانیم این موضوع را محقق کنیم. امروز مشابه تجربه‌ای که ما 35 سال قبل در دانشگاه آزاد بکار گرفتیم در انگلستان استفاده شد، و نخست وزیر این کشور به وزیر علومشان بخشنامه‌ای صادر کرده که باید دانشگاه‌های این کشور به سمت روستاها و مناطق محروم برود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به خطبه‌های نماز جمعه تهران در باب ایجاد دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت:‌ در نماز جمعه گفتم مهم‌ترین راه برای از بین بردن اختلاف طبقاتی این است که بچه های فقرا درس بخوانند، برای رشد راهی جز درس خواندن ندارند. ما هم برای تحقق این مهم خودمان به شهرها رفتیم و دانشگاه ایجاد کردیم، اقدامی که خیلی‌ها تصورش را نمی‌کردند. جالب است بدانید که خیلی از استاندارها، فرمانداران، نمایندگان مجلس و ... به آقای جاسبی و بنده مراجعه می‌کردند و درخواست تاسیس دانشگاه داشتند. در روستای خود ما، یکی از کشاورزان یک واحد را ساخت که البته چند روز پیش مطلع شدم دچار بیماری و سرطان شده اما کاری که کرد یک کار خیر و ماندگار بود.

اعتبار جمهوری اسلامی در جهان ده برابر شد

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود تاکید کرد: وقتی مدرسه‌ای تعطیل می‌شود مردم عصبی می‌شوند، آن وقت چطور می‌توانیم یک دانشگاه را تعطیل کنیم، اگر واحدهایی هم زیان ده هستند با برنامه‌های اقتصاد دانش‌بنیان مشکلشان حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه چریک‌های القاعده و داعش از جوامع فقیر بیرون می‌آیند و صید می‌شوند، گفت: آدم‌های فقیر گیر این افراد می‌افتند و با شعارهای زیبا فریب می‌خورند و حتی خودشان را منفجر می‌کنند. ما وظیفه مان این است که مردم را با سواد و آگاه کنیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به کلیپ پخش شده از واحد خارگ در همایش اشاره کرد و افزود: آن زمان ماندن در خارگ خطرناک بود و حتی آچار به دست‌های آن جزیره نیز خارجی بودند، که ما تصمیم گرفتیم آنجا دانشگاه بسازیم و الان اکثر مدیران و کارشناسان جزیره فارغ التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی هستند. ما رفتیم آنجا و نیازها را بر طرف کردیم. در عسلویه هم خواسته اند واحدی مانند خارگ بسازیم و پرونده این موضوع در دست دکتر میرزاده است.

آیت الله هاشمی با اشاره به درخواست کشورهای خارجی برای همکاری با دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اسلواکی از ما خواهش کرد که یک واحد آنجا تاسیس کنیم، برخی از مهمانان خارجی ما باور نمی کنند که این دانشگاه را بدون بودجه دولتی ساخته باشیم. کشور اوگاندا نیز با توجه به ضعفی که در موضوع دندانپزشکی دارد، از ما خواست تا برایشان دانشگاه بسازیم که در حال حاضر این درخواستشان در حال پیگیری است.

وی افزود: خوشبختانه بعد از رفع تحریم‌ها راه جدیدی برای ما و دانشگاه آزاد اسلامی باز شده، در ذهنتان حساب کنید تنها 10 درصد از شش میلیون فارغ‌التحصیل و دانشجویان فعلی دانشگاه آزاد اسلامی برای تحصیل به خارج از کشور رفته بودند چقدر ارز از کشور خارج شده بود. در این بین عده‌ای هم می‌گویند بیکاری وجود دارد، خب وقتی تحریم باشد بیکاری هم هست، خودشان تحریم را به وجود آوردند و زمانی که مردم خواستند تحریم‌ها لغو شود آقای روحانی و تیمشان این کار ر ا انجام دادند و اعتبار ما در جهان 10 برابر افزایش یافت.

آیت الله هاشمی از روسای واحدها خواست که اقدامات برجسته دانشگاه خود را مستند کرده و در قالب تولیدات سمعی و بصری به نمایش بگذارند و گفت: نگذاشتند دانشگاه آزاد اسلامی وقف شود اما از وقف هم وقف تر است چرا که صاحب و مالکی ندارد و متعلق به دانش آست.

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی بر ضرورت ورود دانشگاه آزاد اسلامی به معضلات و مشکلات نیز اشاره کرد و گفت:‌زباله‌سوزی، نحوه دفن زباله‌های بیمارستانی و ... از مواردی است که به آن ورود شده ما طبق تحقیقات مرکز فیزیک پلاسما مشغول انجام کاری هستیم که زباله‌ها طوری می شود که نه تنها آلودگی نداشته باشد بلکه برق هم تولید کند. مساله آب هم برای ما مهم است و اینطور که ما آب را مصرف می کنیم منابع زیادی به هدر می‌رود، امروز دیگر نمی‌شود به روش غرقآبی کشاورزی کرد و آبیاری باید تحت فشار باشد. دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند گلخانه درست کرده و کشاورزان هم خودشان می آیند و آن را توسعه می‌هند..

آیت الله هاشمی ادامه داد: ما برای آزمایشگاه هم برنامه داریم و 11 هزار آزمایشگاه و کارگاه را در طرح ساها یکپارچه کردیم تا دانشجویان و پژوهشگران بهتر و راحت تر فعالیت کنند. اما نمی‌فهمم چرا برخی‌ها حسادت می کنند، خب اگر دولت می‌تواند این کارها را انجام دهد و ما از خدایمان است اما نمی‌تواند. ما تبلیغاتمان هم خیلی کم است و صدا و سیما هم فقط اگر چیز منفی پیدا کند نشان می‌دهد و با مثبت ها کاری نداردو من به دکتر میرزاده گفتم صفحه و سایتی را در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی ایجاد کند تا همه ببینند که در دانشگاه چه می‌گذرد.

رییس هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی درپایان ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌های خوب فرهنگی و ورزشی که دانشگاه دارد در آینده شاهد رشد بیشتر در این حوزه ها باشیم.

برچسب‌ها : اجلاس هفتادم - آیت الله هاشمی رفسنجانی - دانشگاه آزاد اسلامی

ارسال به دوستان نسخه چاپی


Skip Navigation Links.
نظرات بینندگان
نام :
  پست الکترونیک :
نظر :


عضویت در خبرنامه

آمار بازدید       امروز: 269    ديروز: 7790    اين ماه: 139659    تاکنون : 3052652