کرمانیان در گفت‌وگو با آنا: مقاطع تحصیلی مدارس سما در شهرهای مازندران تکمیل می‌شود/ ایجاد مدارس عالی مهارتی


1400/01/18

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران گفت: سال 1400 در بخش توسعه و گسترش کمّی و کیفی مدارس حکمت‌محور، راه‌اندازی مدارس عالی مهارتی و تکمیل مقاطع مختلف تحصیلی مدارس سما در شهرهای مازندران در دستور کار است.

حسین کرمانیان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا در تشریح برنامه‌ها و دستور کارهای سال 1400 دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری و شاخص‌ترین فعالیت‌ها و دستاوردهای این دانشگاه در حوزه پژوهش و فناوری در سال 99 اظهار کرد: با توجه به اینکه سال گذشته شرایط کرونایی بود، توانستیم چند تفاهم‌نامه با آموزش‌وپرورش، سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی، شیلات و یک تفاهم‌نامه همکاری، تحقیقاتی و آموزشی با پژوهشگاه رویان داشته باشیم.

وی با بیان اینکه سال 99 در کارگروه پژوهش اداره تعاون و کار استان مازندران عضو شدیم و به عضویت کارگروه پژوهش برق منطقه‌ای مازندران و گلستان نیز دست پیدا کردیم، بیان کرد: عضویت در کارگروه پژوهش سازمان برنامه‌وبودجه استان مازندران از دیگر دستاوردهاست، برگزاری کنگره ملی کووید-19، انعقاد چند تفاهم‌نامه با سازمان برنامه‌وبودجه استان که برای نخستین‌بار ازجمله دستاوردهای حوزه پژوهش و فناوری واحد ساری در سال 99 بوده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری درباره دستاوردهای این دانشگاه در حوزه مبارزه با کرونا در یک سال اخیر گفت: ازجمله فعالیت‌هایی که توسط مرکز رشد واحدهای فناور و کمک بسیج دانشجویی‌ انجام شد؛ شامل ساخت دستگاه تب‌سنج هوشمند، دستگاه ضدعفونی‌کننده هوشمند دست، ضدعفونی‌کننده هوشمند محیط، دستگاه ونتیلاتور ساده، نمونه اولیه دستگاه تولید ماسک، دستگاه خودپرداخت تولید ماسک، دستگاه سم‌پاش شهری هوشمند برای ضدعفونی هوشمند شهری بوده است.

کرمانیان ادامه داد: در کنار این تولیدات و با موضوع کووید-19 آموزش‌های مرتبط با این بیماری برای استادان و کارکنان و همایش ملی آنلاین کووید-19 با مجوز معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی را برگزار کردیم. سمپوزیوم استانی کووید-19 نیز برای کارکنان، استادان  و دانشجویان برگزار شد. علاوه بر چاپ چند مقاله علمی-پژوهشی و ISI در این حوزه، تولید انواع مواد ضدعفونی‌کننده مختلف و تولید الکل نیز ادامه دارد.

تکمیل مقاطع مختلف تحصیلی مدارس سما در شهرهای مازندران

وی با بیان اینکه افزایش رشته در سال 1400 با محور رشته‌های میان‌رشته‌ای خواهد بود، افزود: در بخش توسعه و گسترش کمّی و کیفی مدارس حکمت‌محور، راه‌اندازی مدارس عالی مهارتی و تکمیل مقاطع مختلف تحصیلی مدارس سما در شهرهای مازندران در دستور کار است. سال جدید جذب دانشجوی حداکثری و کیفی و تحقق درآمد غیرشهریه‌ای‌ با توجه به بودجه درنظرگرفته‌ شده از مهم‌ترین اهداف است که باید در حوزه ظرفیت‌های خالی باقیمانده و حوزه پژوهشی و فناوری تلاش کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران در پاسخ به این پرسش که بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده قرار است دانشگاه آزاد اسلامی تا سال 1404 به‌عنوان انتخاب نخست مطرح شود، با چه سیاست‌ها و برنامه‌هایی می‌توانیم به این هدف نزدیک شویم؟ بیان کرد: در موضوع دانشگاه نسل یک و دو باید به مرحله‌ای رسیده باشیم که به لحاظ کیفی از این مراحل عبور کرده باشیم و به دانشگاه نسل سه و چهار فکر کنیم، وقتی بتوانیم به کیفی‌سازی آموزش و پژوهش و اهداف طرح پایش دست پیدا کنیم، به نظر می‌رسد اهداف موردنظر محقق شود. از طرفی دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ورود پیدا می‌کنند باید مهارت‌محوری را مد نظر داشته باشیم.

کرمانیان ادامه داد: آموزشکده‌های سمای دانشگاه آزاد اسلامی مهارت‌محوری را به دانشجویان آموزش می‌دهند؛ البته دانشکده‌های فعلی هم باید در بخش کارشناسی از مهارت لازم برخوردار شوند و دانشجویان مهارت مرتبط با رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنند را کسب کنند. به عبارتی وقتی دانشجو در دوران تحصیلش بداند بعد از فارغ‌التحصیلی می‌تواند به‌راحتی در جامعه و صنعت پذیرش شود، برای او نقطه قوتی است و با این سیاست به نظر می‌رسد بتوانیم به هدف موردنظر در سال 1404 دست پیدا کنیم.

دبیر هیئت امنا و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران یادآور شد: در کنار این فعالیت جذب استادانی که بتوانند در این حوزه دانشگاه را تقویت و کمبودها را جبران کنند و نیز برقراری نسبت مناسب دانشجو و هیئت‌ علمی می‌توانند در کنار هم کمک کنند که در سال 1404 به هدف مورد نظر برسیم.

اشتراک گذاری