همه کد رشته های دانشگاه آزاد اسلامی مجوز قانونی دارد


1394/10/10

نشست خبری آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری سال 95-94 دانشگاه آزاد اسلامی ظهر امروز با حضور دکتر فرهاد حسین زاده لطفی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، دکتر مجتبی علوی فاضل رئیس مرکز سنجش و پذیرش و دکتر علیرضا مصدق مدیرکل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.

 

به گزارش مرکز حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر حسین زاده لطفی ضمن تسلیت به مناسبت شهادت ایام سوگواری امام حسن مجتبی (ع)، امام رضا (ع) و پیامبر اعظم (ص)، به ارائه اطلاعاتی درخصوص وضعیت آموزش عالی در جهان و جایگاه ایران در آن پرداخت.

دکتر حسین زاده لطفی در این خصوص گفت: در سال 2000 نسبت فارغ التحصیلان دانشگاهی به کل جمعیت کشورهایی که عضو سازمان توسعه همکاری اقتصادی هستند، 20درصد بود و این در حالی است که در سال 2012 این نسبت به 32درصد افزایش یافت.

وی افزود: در این میان روسیه با 56درصد بالاترین جمعیت دانشگاهی را داشت. در آسیا نیز در کشورهای ژاپن 6/46درصد، عربستان 21درصد و ترکیه 15درصد از جمعیت کشور متعلق به فارغ التحصیلان تحصیلات عالی بود.

حسین زاده لطفی ادامه داد: براساس اطلاعات مرکز آمار ایران، 4/14درصد از کل جمعیت کشور را فارغ التحصیلان تشکیل می دهند که این نشان می دهد ما در جایگاهی پایین تر از متوسط جهانی قرار داریم.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در همین راستا باید توسعه تحصیلات تکمیلی را در اولویت قرار دهیم، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر با 30هزار و 753 عضو هیأت علمی تمام وقت، 2هزار و 548 عضو هیأت علمی نیمه وقت و بالغ بر 37هزار مدعو از دانشگاههای کشور همکاری دارد.

وی به نسبت دانشجو به اعضای هیأت علمی در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود: در حال حاضر این نسبت یک به 42 است و براساس هدف گذاری انجام شده، این نسبت در سال 99، یک به 37 و در سال 1404 به رقمی مشابه یک به 27 خواهد رسید.

حسین زاده لطفی درخصوص جذب اعضای هیأت علمی گفت: براساس هدف گذاری صورت گرفته، سالانه 5هزار عضو هیأت علمی جذب می شوند. همچنین فراخوان جذب در تاریخ 5/10/94 با اعلام نیاز 3هزار و 500 عضو هیأت علمی تمام وقت صورت خواهد گرفت. به علاوه، از ابتدای امسال تاکنون حدود 2 هزار عضو هیات علمی جذب قطعی داشتیم و پرونده 1500 نفر نیز در حال بررسی است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر از نظر تعداد مقالات ثبت شده دارای رتبه 187 ESI در بین دانشگاههای جهان است و این برای اولین بار است که یک دانشگاه ایرانی رتبه زیر 200 را کسب کرده است.

 

علوی فاضل: در دانشگاه آزاد اسلامی رشته ای بدون مجوز وجود ندارد

دکتر مجتبی علوی فاضل رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه، درخصوص تصویب رشته های دانشگاهی گفت: براساس قانون، رویه تصویب رشته های غیرپزشکی کلیه دانشگاهها از ثبت درخواست دانشگاه در پرتال دفتر گسترش وزارت علوم آغاز می شود. این ثبت درخواست در مورد رشته های پزشکی در دفتر گسترش وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صورت می گیرد.

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی نیز از گذشته تاکنون براساس همین رویه نسبت به ثبت درخواست تصویب رشته های دانشگاهی اقدام کرده است.

علوی فاضل ادامه داد: یکی از مراحل بررسی و اظهارنظر کمیته آمایش رشته های دانشگاه آزاد اسلامی در هر استان است که در صورت تأیید استان، درخواست تصویب رشته دانشگاهی به سازمان مرکزی ارسال می شود.

وی با بیان اینکه اگر رشته ای در کمیته آمایش شرایط لازم را نداشته باشد، در سازمان مرکزی هم قابل بررسی نیست، گفت: تقاضای تصویب رشته، در شورای گسترش سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی بررسی شده و در صورت دارا بودن شرایط لازم، برای تصویب به دفتر گسترش وزارت علوم ارسال می شود.

وی افزود: دفتر گسترش وزارت علوم تمام درخواست ها را بررسی و نتیجه را به شورای گسترش آموزش عالی ارجاع می دهد و در صورت طرح و تصویب در شورای گسترش وزارت علوم، مصوبه رشته به دانشگاه ابلاغ می شود.

علوی فاضل با اشاره به قانون مصوب سال 1367 مجلس شورای اسلامی درخصوص تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برای آنکه دانشگاه آزاد اسلامی بتواند فرآیند تصویب رشته ها را براساس قانون انجام دهد، مجلس شورای اسلامی قانونی را در سال 67 به تصویب رساند که این قانون به تأیید شورای نگهبان رسید و ابلاغ شد و سپس آیین نامه اجرایی آن به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و هیأت وزیران نیز رسید.

وی افزود: در صورتی که تصویب رشته ای توسط دفتر گسترش وزارت علوم یا وزارت بهداشت به تعویق بیفتد یا بلاتکلیف بماند، دانشگاه آزاد اسلامی می تواند با استناد به همین قانون، مجوز رشته ها در کمیته ای سه نفره متشکل از نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان رئیس کمیته، نماینده وزارت علوم و نماینده دانشگاه آزاد اسلامی بررسی می شود.

دکتر علوی فاضل با بیان اینکه این قانون از گذشته وجود داشته، اظهار داشت: سالهاست پذیرش دانشجو در رشته هایی که در کمیته سه نفره تصویب شده بودند، صورت می گیرد. با این وجود؛ دانشگاه آزاد اسلامی برای اطمینان از امکان ادامه استناد به این قانون، از معاونت قوانین مجلس استفساریه ای دریافت کرد که براساس آن نه تنها این قانون منسوخ نیست، بلکه لازم الاجرا نیز هست.

رئیس مرکز سنجش و پذیرش همچنین به مصوبه تعیین عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: براساس این مصوبه، علی محمد رنجبر به عنوان نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در کمیته ارزیابی رشته های دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی معرفی شده است.

وی افزود: رشته ها براساس رویه گفته شده، در این کمیته و با حضور هر سه نماینده، بررسی و رشته هایی که مراحل قانونی را طی کرده بودند، مورد ارزیابی قرار گرفت. علاوه بر همه این مراحل، در دانشگاه آزاد اسلامی یک ممیزی کیفی نیز در رشته های بررسی شده اعمال شد و مصوبات این جلسات، توسط رئیس کمیته به وزیر علوم و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد.

علوی فاضل با بیان اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی هیچ رشته ای بدون مجوز نیست، تأکید کرد: تمام رشته های دانشگاه آزاد اسلامی براساس قانون، یا دارای مصوبه شورای گسترش هستند و یا مورد تصویب کمیته سه نفره قرار گرفته اند. در نتیجه، مدارک صادرشده فارغ التحصیلان، مورد تأیید و دارای اعتبار قانونی است.

دکتر علوی فاضل ادامه داد: کمتر از 2هزار رشته محل در کمیته سه نفره و حدود 5هزار رشته محل در دفتر گسترش وزارتین به تصویب رسیده است.

وی با بیان اینکه طبق دستور ریاست دانشگاه، تعدادی از رشته محل ها براساس ممیزی سختگیرانه صورت گرفته در دانشگاه آزاد اسلامی، امسال از دفترچه آزمون کنار گذاشته شده اند، گفت: امسال در دفترچه آزمون تمامی رشته ها علاوه بر اینکه دارای مجوز هستند، از فیلتر ممیزی کیفی دانشگاه آزاد اسلامی نیز عبور کرده اند لذا دانشجویان هیچ نگرانی نداشته باشند.

وی با تشکر از همکاری های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و زحمات دکتر فرجی دانا، نجفی و فرهادی تأکید کرد: اینگونه مسائل حساس که مستقیماً با حقوق داوطلبان سروکار دارد، باید با دقت بیشتری بیان شود تا خدای ناکرده، خلاف قانون عمل نشود.

 

افزایش تعداد حوزه های برگزاری آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری

رئیس مرکز سنجش و پذیرش درخصوص ثبت نام کارشناسی ارشد و دکتری با آزمون و بدون آزمون در دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: در سامانه آزمون، در دوره دکتری 4 پذیرش (دکتری تخصصی با آزمون، آموزشی – پژوهشی، دکتری تخصصی بدون آزمون آموزشی – پژوهشی ویژه فارغ التحصیلان ممتاز، دکتری پژوهش محور و آزمون اختصاصی ویژه واحدها و مراکز و پردیس های بین المللی و خارج از کشور) برای داوطلبان قرار دادیم. وی افزود: ثبت نام از 16 آذرماه تا پایان وقت اداری 9 دی ماه ادامه دارد.

علوی فاضل ادامه داد: پذیرش در دوره دکتری تخصصی با آزمون آموزشی – پژوهشی، دکتری تخصصی بدون آزمون ویژه فارغ التحصیلان ممتاز و دکتری پژوهش محور، در 293 رشته محل در 154 واحد دانشگاهی صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه آزمون اختصاصی در 32 رشته و 9 واحد بین المللی انجام خواهد شد، گفت: آزمون دکتری اختصاصی در 18 دی ماه به صورت متمرکز در داخل کشور در حوزه شهر تهران برگزار خواهد شد.

رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی درخصوص مقطع کارشناسی ارشد نیز تصریح کرد: ثبت نام در هر سه دوره کارشناسی ارشد شامل بدون آزمون ویژه ممتازین، اختصاصی واحدهای بین المللی و با آزمون، از 16 آذرماه آغاز و تا 9 دی ماه ادامه خواهد داشت.

وی افزود: پذیرش مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون و با آزمون در 541 رشته محل و 264 واحد صورت خواهد گرفت. همچنین پذیرش کارشناسی ارشد اختصاصی واحدهای بین المللی در 66 رشته محل و 9 واحد بین المللی انجام خواهد شد.

علوی فاضل به زمان برگزاری آزمون ها اشاره کرد و گفت: آزمون دکتری تخصصی در 9 بهمن ماه سال جاری و آزمون کارشناسی ارشد در روزهای 6 تا 8 خردادماه 95 برگزار می شود.

وی با بیان اینکه تعداد حوزه های کارشناسی ارشد و دکتری افزایش پیدا کرده، اظهار داشت: سال گذشته در 31 حوزه کارشناسی ارشد و 20 حوزه دکتری تخصصی و امسال در 63 حوزه مقطع کارشناسی ارشد و 57 حوزه مقطع دکتری تخصصی، آزمون برگزار خواهد شد.

وی افزود: این شرایط به منظور سهولت حضور در آزمون و نزدیکی به محل سکونت داوطلبان فراهم شده است.

دکتر مصدق: قانون مصوب تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی از مستحکم ترین پایگاه حقوقی برخوردار است

دکتر علیرضا مصدق مدیرکل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه این نشست، با تسلیت ایام سوگواری پیش رو، از اصحاب رسانه خواست تمامی موارد مطرح شده در این جلسه که مبتنی بر قوانین است را با جزئیات و با دقت منعکس کنند تا از بروز هرگونه شبهه و سوءاستفاده جلوگیری شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص رویه حقوقی تصویب رشته ها اظهار داشت: مبنای قانونی که تمام رشته ها از این مسیر گذر کرده اند، قانون تأیید رشته های دانشگاه آزاد اسلامی مصوب 14/2/67 است.

مصدق به قانون تأیید رشته ها اشاره کرد و گفت: این قانون، برای تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی از دو مسیر شورای گسترش آموزش عالی و کمیته سه نفره، ظرفیت سازی کرده است.

دکتر مصدق با بیان اینکه این قانون از مستحکم ترین پایگاه های حقوقی و قانونی برخوردار است، تصریح کرد: این قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است که مطابق قانون اساسی، یگانه مرجع قانون گذاری در کشور است.

 

وی افزود: آیین نامه اجرایی این قانون توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد شده و به تصویب هیأت وزیران رسیده است. بنابراین تمام مراجع تصمیم سازی در تصویب این قانون دخیل بوده اند. در آیین نامه اجرایی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده رشته های دانشگاه آزاد اسلامی نخست برطبق تقاضای این دانشگاه در شورای گسترش هر دو وزارتخانه برررسی می شود و در صورتی که این رشته ها با ضابطه وزارتین منطبق نباشد، با ذکر دلیل، به دانشگاه اعلام می شود تا در کمیته سه نفره، موضوع قانون ارزیابی شود.

مدیرکل حقوقی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه این مسیر در مورد تمامی رشته های دانشگاه آزاد اسلامی طی شده، گفت: قانون احتیاجی به استعلام در مورد اصالت یا عدم اصالت ندارد مگر اینکه به موجب قوانین موخر، نسخ شود و یا به صورت ضمنی که این اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: با این حال ما برای حصول اطمینان بیشتر مطابق قانون از معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی استعلام کردیم و این معاونت مجلس شورای اسلامی صراحتاً در مورد قانون تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی اظهارنظر کند. لازم به ذکر است همه موارد این قانون نه تنها نسخ نشده، بلکه لازم الاجراست.

دکتر مصدق به نامه نمایندگان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: بیش از 240 نماینده مجلس شورای اسلامی، الزام اجرای قانون مصوب تصویب رشته های دانشگاه آزاد اسلامی را از رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خواستار شدند.

شایان ذکر است در این نشست خبری، نمایندگانی از خبرگزاری ها، مطبوعات و شبکه های رادیویی و تلویزیونی از جمله خبرگزاری های ایسنا، ایرنا، ایلنا، فارس، تسنیم، مهر، شبستان، خبر آنلاین، انتخاب، ایسکانیوز، آنا، روزنامه همشهری، باشگاه خبرنگاران جوان، واحد مرکزی خبر، خبر 20:30، رادیو پیام، شبکه خبر و... حضور داشتند.

 

اشتراک گذاری