برگزاری نشست تجلی عاشورا در دفاع مقدس(دیروز امروز و فردا)


1399/07/13

نشست هم اندیشی تجلی عاشورا (دیروز، امروز، فردا) روز یکشنبه و دوشنبه مورخ 99/7/6/ و 99/7/7 از ساعت 11-9 صبح با حضور مسئولین و اساتید استان مازندران بصورت آنلاین در دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برگزار گردید.


 
نشست هم اندیشی تجلی عاشورا(دیروز، امروز، فردا) روز یکشنبه و دوشنبه مورخ 99/7/6و 99/7/7 از ساعت 11-9 صبح با حضور مسئولین و اساتید استان مازندران بصورت آنلاین در دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برگزار گردید.
در این نشست که به همت مسئول محترم نهاد رهبری و دبیر هم اندیشی اساتید تدارک دیده شده بود، پس از تلاوت آیات نورانی کلام وحی توسط قاری ممتاز کشوری جناب آقای دکتر میریان عضو هیأت علمی این واحد ، حجت الاسلام والمسلمین آقای احمد اسلامی مسئول محترم  نهاد رهبری دانشگاه آزاد استان ضمن خیرمقدم به مهمانان عزیز به طرح اجمالی برنامه پرداختند
دکتر کرمانیان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان با اشاره به اینکه عاشورا نماد تجلی اسلام است دانشگاه آزاد را هم به تحول و تجلی فراخواند
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر لیالی بعنوان مدرس جلسه ضمن تسلیت ایام عزاداری شهادت  سرور و سالار شهیدان و یاران باوفایش در مورد تجلی عاشورا (دیروز، امروز، فردا) با بیان اینکه میان نهضت عاشورا و دفاع مقدس شباهت هایی وجود دارد، اظهار داشتند، صدها نشانه دفاع مقدس را به نهضت عاشورا پیوندی عمیق می زند و جلوه های کربلا را در صحنه های مختلف آن می توان یافت. در اهداف ، راهبردها ، روش ها، فرهنگ و... وجوه مشترک بسیاری یافت می شود ، از جمله ایثار ، فداکاری و روایت گری و شوق شهادت و ...
اگر روایت گری حادثه کربلا توسط حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) و ... نبود قطعاً حماسه کربلا و عاشورا به فراموشی سپرده می شد، و این تأکید اهل بیت بر اقامه عزای سیدالشهدا در این نکته نهفته بود که بقای اسلام و بقای هویت ما به بقای یاد خاطره کربلا و حماسه کربلا و روایت گری آن می باشد. و امروز وظیفه سنگین همه ما در بیان ایثارگری و روایت گری که در تفکر دینی از معارف اهل بیت از حماسه کربلا است، در کربلای ایران زمین نیز، امروز ما میراث داران واقعی برای بیان روایت گری عرصه دفاع مقدس باید باشیم.  
شباهت و همسانی انقلاب عظیم عاشورا و انقلاب اسلامی ، این همه ایثار ها ، شجاعت ها ، صبوری ها و عظمت ها را رقم زد و صحنه هایی آفرید که در آن ها ، شور ، شعور ، شوکت و شکوه عاشورایی را می توان یافت.
انقلاب عاشورا، تضمین بقا و سلامت مکتب و اسلام نوپا شد، مجاهدتهای هشت سال دفاع مقدس نیز تضمین بقا و سلامت انقلاب نوپای اسلامی شده است.
نهضت دفاع مقدس متأثر از نهضت عاشورا بوده و اهم تاثیرگذاری‌ها آن عبارتست از:
-اسم عملیات‌ها، رمز عملیات‌ها، زمان عملیات‌ها، نوشته‌های روی سربندها و لباس‌ها، پرچم‌ها همچون یا ابا عبدا... ، حضور معنوی (امداد غیبی) سیدالشهداء (ع) در لحظات حساس، روحیه رزمندگان در جبهه‌ها، نشان از تأثیر مستقیم نهضت عاشورا بر روند عملیات‌های دفاع مقدس دارد.
-خمیرمایه دفاع مقدس الهام‌گرفته از فرهنگ عاشورای حسینی بود و به‌عبارتی نهضت دفاع مقدس ریشه در نهضت عاشورای حسینی داشته است.
- اسم گردان ها و لشکرها همچون 25 کربلا ، حسینیه هایی مانند عاشقان کربلا ، وصیت نامه های رزمندگان و به خصوص شهدا ، تلفیق اشعار حماسی با عاشورا و ... نشان از تأثیر مستقیم نهضت عاشورا بر جبهه های دفاع مقدس و آرمان های رزمندگان دارد.
-صدور فرهنگ دفاع مقدس، با ساخت فیلم‌ها و داستان‌ها، اشعار، ثبت خاطرات، مجاهدت‌های هشت سال دفاع مقدس نیز تضمین‌کننده بقا و صدور انقلاب اسلامی می باشد.
بنابر این زیارت عاشورا و تجلی مضمون‌های آن درصحنه‌های دفاع مقدس و شهادت با زمزمه فرازهای زیارت عاشورا، تأثیر شگرفی داشته است. و  می‌توان گفت دفاع مقدس برگرفته از مکتب عاشورا و تجلی عینی ارزش های عاشورا در عصر حاضر بوده است و باید بتوانیم فرهنگ عاشورا و دفاع مقدس را خوب تبیین کنیم ، در این راستا نقش رسانه ها از اهمیت بسیاری برخوردار است مانند ساخت فیلم‌ها و داستان‌ها، اشعار، ثبت خاطرات و ...
ایشان تأکید نمودند، امروز باید توجه و تأمل به وصیت نامه ها داشته باشیم ، چراکه در برخی از این وصیت نامه ها اسراری نسبت به آینده وجود دارد و باید به آنها مراجعه کرد و آنها را واکاوی و بازخوانی نماییم ، محتوایشان را به صورت های مختلف هنری بیان کنیم و نسل جوان و نوجوان جامعه بگوییم. در این وصیت نامه ها بین دفاع مقدس و فرهنگ عاشورایی یک تقارن حقیقی وجود دارد.
درس‌هایی که رزمندگان در مکتب عاشورا آموخته بودند، سبب شد تا جبهه‌های هشت سال دفاع مقدس جلوه‌گاه اخلاق، فضایل و ارزش‌های الهی گردد و سازنده‌ترین و پرشکوه‌ترین درس‌ها را بروز دهد، ولی متأسفانه بعد از جنگ، برخی از مسئولان آن‌ها را به کنار نهادند. درحالی‌که باید این فرهنگ و الگوی ناگسستنی دفاع مقدس و عاشورا، همواره درس پذیری و سرمشق مسئولان ، مدیران و آحاد جامعه باشد. و از تجارب آن در حوزه های دیگر بهره گیری شود و فرهنگ مقاومت ، ارتقاء و تجلی یابد تا سبب برکات برای جامعه به خصوص در شرایط سخت و بحران و کمبودها شود.
همچنین حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر لیالی با اشاره به اینکه، فهم هویت اسلام و هویت تشیع و معارف سیره اهل بیت ،فهم عاشورا و نهضت ابا عبدا... الحسین و فهم انقلاب اسلامی و فهم صحیح و دقیق دفاع مقدس و ضرورت پاسداشت گنج عظیم دفاع مقدس تحت عنوان پاسداشت از نوامیس عاشورا و دفاع مقدس می باشد، گفت: در گفتمان امام انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری و وصیت نامه شهدا کدهایی وجود دارد که انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تأسی و اقتدا به قیام ابا عبدالحسین (ع) داشته است. آنچه انقلاب اسلامی را بوجود آورد مبارزه با ظلم و ستیزی، نفاق دشمنان، دفاع از محرومیت و ... بوده که می توان در حماسه عاشورا و کربلا مشاهده کرد. 
در بخش دیگری از سخنانش این نکته را مورد توجه قرار داد که آنچه امروز در فضای گفتمانی و فضای رسانه و ارتباطات و از آن تعبیر به دهکده جهانی می شود و فضای تهاجم اطلاعات و ارتباطات و ارتباط رسانی ، معمولاً می گویند حرف اول را کسانی می زنند که در جنگ روایت ها حرف اول را زده باشد و فهم صحیحی از روایت های تاریخی و روایت های اتفاق افتاده از حوادث را بیان کند ، بر همین اساس در جنگ روایت ها حواسمان باید به ترویج و تفهیم روایت ها نیز باشد. فهم صحیح مانند عاشورا و انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و هم تفهیم و تبیین صحیح ، روایت صحیح و در نهایت مواظبت و پاسداشت از تحریف و تحریم روایت عاشورا و کربلا و به طبع آن هم عاشورای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی است، و وظیفه همه ما و اساتید این است به عنوان کسانی که تعلق به شهدا ، امام شهدا ، تعلق به امام و رهبری و گفتمان امام و رهبری داریم و خواهیم داشت باید اینگونه باشد که وظیفه خودمان را بیشتر تشخیص دهیم و بتوانیم در این عرصه مقاومت کنیم و این میراث کهن و گنج عظیم جنگ تحمیلی به نسل آینده انتقال دهیم.
و سپس با اعلام این مطلب به عنوان پیام نهایی جلسه، دفاع مقدس تجلی واقعه عاشورا و استمرار حماسه کربلا بود و همه کسانی که به نحوی در دفاع مقدس حضور داشتند به نوعی از این واقعه و نهضت الگو گرفته بودند. موفقیت و پیروزی ما در جنگ هشت‌ساله، به برکت جاری شدن فرهنگ عاشورا به دست آمد  و اکنون ما به استمرار ارزشهای دفاع مقدس که تداوم ارزشهای نهضت عاشورا است، نیاز داریم  و بهترین شیوه ای که می تواند عاملی مؤثر برای سوق دادن مردم به خصوص جوانان جویای معنویت و اخلاق ارزشهای الهی، به افتخارات و بزرگی ها باشد معرفی دقیق و صحیح  انگیزۀ شهدای کربلا و شناساندن هدفهای شهدا است  ، تا همه از شهادت آنها درس فداکاری بگیرند و به راهشان بروند . ان شاء ا...
در پایان تعدادی از اساتید محترم به طرح ایده و نظرات خویش پیرامون موضوع مورد بحث پرداخته و حجه الاسلام والمسلمین آقای دکتر لیالی به سوال و شبهات موجود در این خصوص پاسخ دادند.
این جلسه پربار فرهنگی با ذکر صلوات بر محمد آل محمد پایان یافت.
 
 

اشتراک گذاری